Stało się. W końcu musiało się to stać. Miałeś wypadek motocyklowy, stłuczkę, przewrotkę. Im więcej jeździsz, im więcej kilometrów pokonujesz, tym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia rośnie. To nieuniknione. Co teraz? Czy rozbicie motocykla oznacza koniec jazdy? Koniec sezonu? Niekoniecznie…
5 czynności które musisz wykonać tuż po wypadku motocyklowym
2. Daj sobie chwilę na dojście do siebie, przeprowadź samokontrolę, czy nie doznałeś urazów, np. kręgosłupa.
3. Za nic w świecie nie rzucaj się od razu do podnoszenia motocykla. Niech leży. Wyłącz tylko zapłon, jeśli możesz to zrobić.
Okazuje się, że wszystko z tobą w porządku, super, ale sytuacja w której się znajdujesz, nie należy do najmilszych. Co robić dalej?
4. Upewnij się, że kierowca, który cię uderzył pozostał na miejscu zdarzenia. Jeżeli twój telefon nie uległ zniszczeniu, zrób zdjęcie jego auta, tak aby uwiecznić numery rejestracyjne. Jeżeli został zniszczony, zajdź świadków zdarzenia, poproś, żeby zrobili zdjęcie i przesłali na twój numer mmsem.
5. Przeanalizuj sytuację i upewnij się, że to nie ty jesteś sprawcą tego zamieszania. Podejdź przed skrzyżowanie, obejrzyj znaki, obejrzyj miejsce kolizji. Jeżeli jesteś pewien swego, bez względu na to, co mówi sprawca, wezwij policję. Obecność policji pomoże ci w dochodzeniu odszkodowania. Druga sprawa, że kierowca auta nie musi mieć dokumentów przy sobie – ani prawa jazdy, ani dowodu rejestracyjnego. A jeżeli kierowca jest obcokrajowcem, o co w dzisiejszych czasach nietrudno, obligatoryjnie wzywaj drogówkę.
Policja = pomoc
Gdy policja znajdzie się na miejscu, to funkcjonariusze przejmą ciężar dowodzenia akcją, a ty będziesz mógł na spokojnie zorganizować sobie przewiezienie swojego motocykla, ocenić straty i załatwić transport twojej własnej osoby do domu. Często też policja, powiadomiona o tym, że jedzie do wypadku motocyklowego, niejako z automatu wzywa karetkę. Warto skorzystać z jej obecności. Pokazać co boli, aby lekarz dokładnie ocenił twój stan zdrowia.
Jeżeli funkcjonariusze potwierdzą winę kierowcy auta, przysługuje ci odszkodowanie wypłacane z OC sprawcy, którego celem jest usunięcie wszelkich szkód na mieniu, jakie wynikły w związku z wypadkiem. Motocykl najlepiej przetransportować do autoryzowanego dealera twojej marki (na koszt ubezpieczyciela), gdzie wycenione zostaną szkody. Również uszkodzony kask, ubiór motocyklowy, czy pęknięty wyświetlacz telefonu podlega wycenie i wypłacie odszkodowania.
Wypadek to niekoniecznie koniec sezonu!
Uszkodzenie motocykla nie oznacza wcale zakończenia motocyklowego sezonu. Nie każdy wie, ale przysługuje mu również motocykl zastępczy, którego koszt pokrywa oc sprawcy. Wystarczy udać się do firmy, która świadczy usługi wynajmu motocykli, wybrać motocykl podobnej klasy do naszego, podpisać umowę najmu oraz upoważnienie, na mocy którego wypożyczalnia obciąży rachunkiem za wynajęcie motocykla nie ciebie, a firmę ubezpieczeniową sprawcy. Motocykl powinieneś móc użytkować do momentu usunięcia szkody, czyli naprawy twojego pojazdu.